Πέμπτη, 27 Αυγούστου 2009

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟΕΛ!!!!

Στα βήματα της περσινής Ανόρθωσης και η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς

Τσάμπιονς Λιγκ: Ιστορική πρόκριση του ΑΠΟΕΛ!

Ένα χρόνο μετά το θαύμα της Ανόρθωσης, πήρε τη σκυτάλη το ΑΠΟΕΛ. Η ιστορική κυπριακή ομάδα πανηγύρισε απόψε για πρώτη φορά πρόκριση σε όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Μπροστά σε 22.000 φίλους του στο ΓΣΠ της Λευκωσίας, το ΑΠΟΕΛ ανέτρεψε το σκορ της ήττας (1-0) στην Κοπεγχάγη, νίκησε με 3-1 τη δανέζικη ομάδα και πήρε το εισιτήριο πρόκρισης στους χρυσοφόρους ομίλους.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, που ύστερα από λαμπρή καριέρα στα γήπεδα ως ποδοσφαιριστής (μεταξύ άλλων και του Ηρακλή) διαπρέπει τα τελευταία χρόνια και ως προπονητής, διαμόρφωσε από το πρώτο ημίχρονο το τελικό σκορ (3-1) με μεγάλο πρωταγωνιστή τον (πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού) Κώστα Χαραλαμπίδη και σκόρερ δυο τερμάτων το Χρύση Μιχαήλ. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε στο δεύτερο ημίχρονο και ο (παλιός τερματοφύλακας της ΑΕΚ) Διονύσης Χιώτης που είχε αρκετές σωτήριες επεμβάσεις.

Το ΑΠΟΕΛ έπαιξε με τους Χιώτη, Πουρσαϊτίδη, Χαραλαμπίδη, Κοσόφσκι (82’ Αλεξάνδρου), Μπρούρσε, Ηλία, Ζεβλάκοφ (75’ Πίντο), Κόντη, Μοράις, Μιροσάβλιεβιτς (67’ Σικόρα), Μιχαήλ

ΣΣ. ΕΥΓΕ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΙΜΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ!!!